18 - 23 sierpnia 2024, Krzyżowa
Warsztaty dla całych rodzin
Prowadzący:
Ewa Kaliszuk | Dorota Piszczatowska | Adam Kaliszuk
Dla kogo?
Dla całych rodzin. Dla rodziców i dla dzieci.
Dla dzieci, by zaznały radości swobodnej zabawy w środowisku przyrodniczym.
Dla rodziców, by podążyli za swoimi dziećmi i przypatrzyli się, gdzie i dlaczego czują się naturalnie, co lubią, a czego nie lubią, co je wzmacnia i uwalnia właściwy ich naturze potencjał rozwojowy.
Dla rodziców, by wzmocnili się poprzez doświadczenie radości swobodnej, osobistej twórczości, a zarazem nabyli praktyczną wiedzę i narzędzia do tego, jak czerpiąc ze środowiska przyrodniczego, wspierać dzieci poprzez działania z zakresu terapii integracji sensorycznej.
Dla rodziców, aby nabierali odwagi do śmiałego współtowarzyszenia otoczenia edukacyjnego swoich dzieci, aby rozbudzać ich i swoją przy okazji ciekawość świata, odkrywać i karmić wewnętrzną motywację do uczenia się i stopniowego przejmowania odpowiedzialności za cały proces własnego rozwoju.
Co?
Działania wsparciowo-twórczo-rozwojowe rozłożone swobodnie na każdy dzień Rodzinnej Letniej Szkoły. Podpowiadające, jak na co dzień, czerpać z bogactwa środowiska przyrodniczego. Inspirujące do własnych poszukiwań. Dające radość osobistego doświadczenia - tak dzieciom jak i rodzicom - swobodnej twórczości w środowisku przyrodniczym.
To połączenie pracowni twórczej z pracownią integracji sensorycznej i pracownią przyrodniczą. To spotkanie praktyków - teoretyków - rodziców. To możliwość rozmów i konsultacji w przyrodzie i w sali ze specjalistami w dziedzinie (integracji sensorycznej, rozwoju dzieci, edukacji…).
To także wspaniałe połączenie czasu rodzinnego, wakacyjnego z możliwością samorozwoju, odkrywania nowych ścieżek rodzicielstwa oraz docenienia siebie jako wystarczająco dobrego rodzica!
Każdego dnia zapraszamy na warsztaty terenowe (odbywają się niezależnie od pogody) w godzinach 10-16, potem jest przerwa na obiadokolację i odpoczynek, blok wieczorny zaczyna się planszomanią i wspólnym czytaniem, a na koniec dnia obędzie się spotkanie rozwojowe dla rodziców i opiekunów.
Rozpoczynamy w dniu 18 sierpnia o godzinie 18.00 (spotkanie organizacyjne), warsztaty kończymy 23 sierpnia o godzinie 18.00. Istnieje możliwość zostania do soboty 24 sierpnia.
Zapisy, zgłoszenia, zapytania
Wszelkie informacje oraz zgłoszenia chęci udziału można przesyłać na adres ewa.kaliszuk@mms.edu.pl.
Koszt
-
850 zł / os dla rodzin ze szkół MMS
-
1100 zł / os dla rodzin spoza szkół MMS
-
dzieci do 2 roku życia - bezpłatnie
Cena warsztatów obejmuje warsztaty, materiały oraz nocleg z pościelą w Domu Gościnnym U Sawickich, ul. Jana Pawła II 190, Krzyżowa.
Prowadzący
Ewa Kaliszuk:
Jestem geografem i przyrodnikiem nieustająco zadziwiona światem i tym, jak wiele jest w nim do odkrycia. Fascynują mnie dzieci i ich bycie w przyrodzie. Lubię obserwować ich zabawy, podziwiam kreatywność, cierpliwość, upór w osiągnięciu celu, skłonność do wysiłku, współpracę i ogromną radość z działania. Takie doświadczenia są dla mnie bezcenne - stają się ważnym źródłem inspiracji na drodze poszukiwań odpowiedzi na pytanie o obecną jakość edukacji. Przez dziewięć lat współtworzyłam w Przyłękowie w Beskidzie Żywieckim niepubliczną, bezpłatną szkołę podstawową, jedną z kilku szkół prowadzonych przez Fundację Królowej Św Jadwigi oraz jedną ze Szkół z Mocą Zmieniania Świata Fundacji Ashoka. To była wielka przygoda tworzenia otoczenia edukacyjnego dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Korzystaliśmy m.in z metody Marii Montessori, leśnej edukacji oraz projektu badawczego. To doświadczenie przekonało mnie, że zmiana w edukacji jest konieczna, możliwa i że najlepiej zaczynać ją od siebie. Ciągle nabywam nowe doświadczenia - rozwijam swoje umiejętności w Szkole Trenerów TROP, w Changemakers MasterClass Fundacji Ashoka, a także organizuję warsztaty dla dorosłych wprowadzające w leśną edukację oraz pomagam wdrażać ten sposób pracy z dziećmi w życie szkół, przedszkoli oraz innych ośrodków edukacyjnych. Prywatnie jestem żoną Adama :) i mamą dwóch wspaniałych nastoletnich już dziewczynek Madzi i Tosi. One także są dla mnie nieustającym źródłem inspiracji.
Dorota Piszczatowska:
Jestem polonistką i animatorką kultury UW ze specjalizacją pedagogiczną, Jedną z niezwykłych przygód mojego życia stała się Fundacja Sto Pociech w Warszawie, której jestem współzałożycielką. Tu, od kilkunastu już lat, obmyślam, koordynuję i realizuję warsztaty rozwojowo - artystyczno - edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Poszukuję takich działań z całą rodziną, które wzmacniają wiarę i dzieci, i dorosłych we własne siły, umiejętność i sprawczość oraz inspirują do odkrywania twórczego potencjału życia codziennego. Współtworzyłam i współtworzę cykle zajęciowe: Rupieciarnia, Papralnia, Przetwórnia, Szperaki, Leśne Szperaki, Cztery pory roku w ogrodzie, Fizyka w przyrodzie ukryta. Prowadzę zajęcia międzyprzedmiotowe w szkole podstawowej, łączące nauki humanistyczne, przyrodnicze, techniczne i artystyczne. Współtworzę szkolenia wspierające osoby pracujące z dziećmi i dorosłymi w przedszkolach, szkołach i innych instytucjach edukacyjnych.
Ukończyłam kurs pedagogiki Montessori, szkolenia z pracy metodą projektów badawczych w przedszkolu i szkole podstawowej, kursy z historii sztuki, filozofii, szkolenie z arteterapii, szkolenie wspierające w wykrywaniu trudności rozwojowych i wczesnej interwencji w pracy z małymi dziećmi, szkolenie z terapii ręki w pracy z dziećmi z deficytami i zaburzeniami motoryki małej, szkolenie z pracy z grupą według pedagogiki przeżyć. Uczestniczyłam w rozmaitych warsztatach twórczych.
Niezbywalne jest dla mnie zanurzanie się w świat przyrodniczy. Najchętniej przez niespieszne wędrowanie - wpatrywanie się, wsłuchiwanie, doświadczenie - najchętniej tam, gdzie nie ma wielu wydeptanych ścieżek. Fascynuje mnie i pociąga interdyscyplinarność, - współzależność, dopełnianie się różnych perspektyw, sztuk, umiejętności. Jestem mamą Janka, Franka i Marysi.
Adam Kaliszuk:
Jestem geografem, żeglarzem, taternikiem, przewodnikiem górskim, instruktorem narciarskim, od 2012 r. mieszkam z rodziną w Beskidzie Żywieckim i pracuję jako nauczyciel w szkołach Fundacji Królowej Św. Jadwigi; jestem autorem programu aktywizacji outdoorowej "Wyprawa" dla uczniów i rodziców skupionych w szkołach stacjonarnych i edukacji domowej Montessori Mountain Schools; organizatorem kilkudziesięciu stacjonarnych i wędrownych obozów letnich i zimowych w górach oraz rejsów żeglarskich; dwukrotnie byłem nauczycielem geografii, historii i WOS na pokładzie STS Fryderyk Chopin w rejsach Niebieskiej Szkoły dookoła Europy i przez Atlantyk.